2016. Április 1-jétől változások a hulladékgazdálkodásban

A hulladékgazdálkodási közszolgáltatás változásai 2016. április elsejétől:

Áprilistól egy új állami szervezet, a Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő Zrt. (NHKV) felügyelete alá kerül az egész ország területén a közszolgáltatás körében gyűjtött hulladékok kezelése. A szervezet a hulladékkezelés koordinációját látja el. Véleményük szerint nem tartható fenn ugyanis, hogy adott térségben egy-két település a többitől eltérő szolgáltatóval köt szerződést. Az ilyen külön megállapodások eredménye, hogy logisztikai szempontból nem a legmegfelelőbb létesítménybe kerül a hulladék, ez pedig ellentétes a Hulladéktörvényben megfogalmazott közelség elvével. 2012.évi CLXXXV.tv. 3§ d) pontjával.

Lényeges, hogy nem fog hulladékot gyűjteni és szállítani, sem hulladéktelepeket üzemeltetni, ezeket a feladatokat továbbra is közszolgáltatók végzik. A közszolgáltatók, hulladékkezelők meglévő létesítményeit, eszközeit használja, ezeket kötelező hulladékgazdálkodási közszolgáltatás ellátásához biztosítani. A szervezet országosan, egységes elvek alapján finanszírozza majd a közszolgáltatók tevékenységét, viszont a közszolgáltató kiválasztásának joga megmarad az önkormányzatoknál.

Áprilistól várhatóan a lakosság ettől az új szervezettől kapja a számlákat, az ügyfélszolgálat működése viszont nem változik.

Célja, hogy a közszolgáltatás nonprofit jelleggel, legalább nullszaldósan működjön úgy, hogy a lakosság terhei ne nőjenek. Az országosan egybefogott fejlesztés tartalmazza a szállítási távolságok, a lerakók és a kezelőlétesítmények, gépparkok működésének optimalizálását. Ez esetleges átszervezésekkel járhat a közszolgáltatók körében.

Az április 1-jei indulásig történik meg az eszközök felmérése, majd az országos adatbázis kialakítása. Ennek érdekében a Laki-Gazda Nonprofit Kft.-t is kötelezte a szervezet adatszolgáltatásra. (Várható, hogy az Önkormányzattól is fognak kérni egyéb információkat, melyekre a Laki-Gazda Kft.-nek nincs rálátása. - 2012.évi CLXXXV.tv. 32/A§)

Változást jelent, hogy országosan szeretnénk bevezetni a többkukás rendszert a szelektív gyűjtés érdekében, ennek a Laki-Gazda Kft. már eleget tett 2014. év végén. Továbbá az egyedülállóknak, akik kevés hulladékot termelnek, kedvezményeket biztosítanának, ez szintén működik településünkön 2012. év óta.

A hatékony átszervezés megvalósítása érdekében az állam megállapítja, hogy a közszolgáltató tevékenysége megfelel-e az Országos Hulladékgazdálkodási Közszolgáltatási Tervben foglaltaknak, és arról véleményt állít ki. Az eddig tudomásunkra jutott információk alapján joggal reméljük, hogy a Laki-Gazda Nonprofit Kft. meg fog felelni a kritériumoknak és az átállás a legminimálisabb változtatásokkal jár majd településünkön.

Elérhetőségeink

Telefon: (76) 449 - 987
FAX:      (76) 449 - 987
Web:
https://www.lakigazdakft.hu
Szemétszállítás:
tszhadmin[kukac]lakigazdakft.hu
Szennyvízszállítás:
tfhadmin[kukac]lakigazdakft.hu
Bankszámlaszámunk:
52000018-11022970
Cégjegyzékszám: 03-09-116366
céget nyilvántartó cégbíróság: Kecskeméti törvényszék cégbírósága
 

«  február 2015  »
hkscpsv
1
2345678
9101112131415
16171819202122
232425262728

Zöld hírek

Hányan vagyunk éppen?

Oldalainkat 32 vendég és 0 tag böngészi